Space 2020: Nasza przyszłość w kosmosie

Co ciekawego będzie się działo w dziedzinie eksploracji i podboju przestrzeni kosmicznej w latach 20-tych tego wieku? O tym porozmawiamy na konferencji SpaceHUB ” Space 2020″.

Rok 2020 – to brzmi bardzo futurystycznie. Żyjemy w przyszłości. To fakt. W jakiej przyszłości przyjdzie nam żyć w ciągu nadchodzących 10 lat?Ludzie mają znów wylądować na Księżycu, w kosmos polecą kolejne potężne teleskopy, a technologie kosmiczne będą jeszcze głębiej zakorzenione w naszym codziennym życiu. Może wizje pisarzy science fiction w końcu się ziszczą i będziemy mieć stałe bazy na Księżycu i Marsie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania 25 stycznia (sobota) w Warszawie między 12:00 a 17:00.

Konferencja SpaceHUB ” Space 2020″ będzie miała 3 bloki tematyczne

12:00 Rozpoczęcie

BIZNES

Jaka przyszłość czeka biznes w branży kosmicznej w ciągu następnych 10 lat? Jakie trendy widoczne już dziś będę dominować sektor kosmiczny w latach 20-tych XXI wieku? Porozmawiamy o tym podczas panelu dyskusyjnego z ekspertami z branży.

12:10 – 12:35 – Prezentacja

📣 Sky is not the limit. Czyli jak można zarabiać dziś i za 10 lat na kosmosie – Grzegorz Brona

Sektor kosmiczny bardzo szybko ewoluuje. Szczególnie jest to widoczne w obszarze biznesowym. To co było jeszcze dziesięć lat temu domeną państw i wielkich koncernów, dziś zaczyna być polem rozgrywki start-upów. Gdzie nas to zaprowadzi i czy na biznesie kosmicznym można rzeczywiście zarobić dostarczając rozwiązań lepiej, szybciej i taniej. Jakie trendy obowiązywać będą w ciągu dekady, w którą właśnie wchodzimy. O tym postaram się opowiedzieć w sposób skondensowany w czasie swojego wystąpienia.

12:40 – 13:25 – Panel Dyskusyjny – moderatorem panelu będzie Grzegorz Maciaszek

Uczestnicy panelu:
🗣️ Grzegorz Brona
🗣️ Jarosław Chojnacki

🗣️ Grzegorz Brona – doktor habilitowany nauk fizycznych i biznesmen. Pracował na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Były szef Polskiej Agencji Kosmicznej. Pracował między innymi w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Współzałożyciel spółki Creotech Instruments. Autor popularnej książki „Człowiek – istota kosmiczna”. Miłośnik science fiction.

🗣️ Jarosław Chojnacki – Project Manager w Krakowskim Parku Technologicznym. Kierownik programu akceleracyjnego SpaceUp BSA, wspierającego startupy wykorzystujące dane satelitarne, jak również koordynator międzynarodowych i krajowych projektów. Jest organizatorem eventów o tematyce kosmicznej, w tym międzynarodowego hackathonu Act In Space oraz członkiem konsorcjum ESA BIC Polska, odpowiedzialnego za ESA BIC Kraków. Mentor na wydarzeniach dedykowanych startupom ICT. Aktywnie wspiera startupy technologiczne w Krakowskim Inkubatorze Technologicznym.

👤 Grzegorz Maciaszek – Menedżer inwestycyjny w funduszu Space Bridge Fund. Prowadzi projekty akceleracji, komercjalizowania i rozwoju startupów w ramach akceleratora IndustryLab w Poznaniu. Menedżer z 16 letnim doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych w firmach polskich i międzynarodowych. W swojej pracy skupia się na praktycznej stronie wdrażania innowacji i rozwoju innowacyjności w organizacjach. Jest autorem pierwszego podręcznika wprowadzającego do metody tworzenia innowacyjnych produktów i usług La Salle Matrix Thinking.

KSIĘŻYC

13:30 – 13:55 – Prezentacja

📣 2020-2030, czas powrotu na Księżyc – Gordon Wasilewski
W nowej dekadzie ludzkość ponownie zaistnieje na Księżycu. Czy tylko na chwilę, czy na stałe? Czy będzie to Zachód czy Wschód? Przejrzymy najbliższe księżycowe misje robotyczne i załogowe oraz ich plany i postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

14:00 – 14:45 – Panel Dyskusyjny

Uczestnicy panelu:
🗣️ Gordon Wasilewski
🗣️ Barbara Skardzińska
🗣️ Jędrzej Kowalewski

🗣️ Gordon Wasilewski jest inżynierem i badaczem górnictwa kosmicznego. Kończy obecnie doktorat w Centrum Badań Kosmicznych PAN, który realizuje przy wsparciu Colorado School of Mines – jedynej uczelni na świecie kształcącej specjalistów w dziedzinie zasobów kosmicznych. Jego głównym polem badawczym jest problematyka wydobycia pary wodnej lub ciekłej wody z lodowych depozytów na Księżycu i Marsie – jest to główny element zapewnienia dostaw paliwa rakietowego i wody pitnej dla potrzeb gospodarki okołoksiężycowej.

🗣️ Barbara Skardzińska jest adwokatem i pierwszym w Polsce doktorem nauk prawnych ze specjalnością prawo kosmiczne. Naukowo związana jest z Instytutem Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie z wyróżnieniem obroniła rozprawę doktorską o górnictwie kosmicznym. Studiowała lub prowadziła badania w ponad dwudziestu ośrodkach naukowych, realizując liczne granty z zakresu ochrony środowiska kosmicznego, rozwiązywania sporów międzynarodowych oraz użytkowania globalnych systemów satelitarnych i instrumentów wynoszenia. Stypendystka kilkunastu programów naukowych oraz wielokrotna laureatka nagród i wyróżnień prawniczych, w tym nagrody specjalnej w konkursie „Rising Stars”- Prawnicy Liderzy Jutra 2019. Zainteresowania naukowe łączy z praktyką zawodową – od ponad 10 lat zapewnia obsługę prawną polskim i międzynarodowym podmiotom gospodarczym, w tym spółkom sektora kosmicznego, współpracując z renomowanymi polskimi i międzynarodowymi kancelariami prawnymi.

🗣️ Jędrzej Kowalewski – założyciel i prezes zarządu firmy Scanway – startupu, skupiającego się na technologiach optycznych i laserowych dla sektora kosmicznego i przemysłu. Wcześniej członek zespołu DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining) – studenckiego eksperymentu kosmicznej wiertarki. Współtwórca satelity ScanSAT do obserwacji Ziemii. Pomysłodawca polskiej księżycowej misji satelitarnej.

13:30 – 14:45 – Równolegle do części księżycowej – Warsztat

WARSZTAT

🛰️ CREODIAS – Platforma do zaawansowanej analizy i budowania aplikacji z użyciem danych satelitarnych z programu Copernicus – Przemysław Mujta

🗣️ Przemysław Mujta – doświadczony project manager z sektora telekomunikacyjnego i IT. W firmie Cloudferro odpowiedzialny za produkty, project management i wsparcie business developmentu w obszarach cloud computingu i rynku danych Earth Observation.

14:45 – 15:30 Przerwa

MARS

15:30 – 15:55 – Prezentacja

📣 Podbój Marsa – co nas jeszcze czeka? – Natalia Zalewska
Historia podboju Czerwonej Planety zaczyna się tak naprawdę w latach 60 ubiegłego wieku, kiedy sondy Mariner przysłały pierwsze zdjęcia powierzchni Marsa. W trakcie prezentacji dowiemy się jakie są plany na najbliższe lata eksploracji planety, i jakie zagadki jeszcze kryje Mars, które spędzają sen z oczu naukowcom. Rozważymy czy mimo wszystko do postawienia ludzkiej nogi na Marsie jest coraz bliżej.
16:00 – 16:45 – Panel Dyskusyjny

Uczestnicy panelu:
🗣️ Justyna Pelc
🗣️ Natalia Zalewska
🗣️ Jakub Ciążela
🗣️ Natalia Ćwilichowska

🗣️ Natalia Zalewska – geolog, pracuje w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Specjalizuje się w teledetekcji Marsa i geologii analogów marsjańskich oraz zajmuje się zagadnieniami pochodzenia i występowania wody na planetach w naszym Układzie Słonecznym. Ostatnie badania skupiają się także na genezie i historii wulkanizmu marsjańskiego. Skończyła geologię na Uniwersytecie Warszawskim, po czym podjęła studia doktoranckie w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie gdzie obroniła pracę z geologii Marsa i zagadnień występowania wody na tej planecie.

🗣️Jakub Ciążela – Doktor nauk przyrodniczych, mineralog, geochemik i geolog planetarny. Naukowiec Centrum Badań Kosmicznych (CBK) i Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk (PAN). Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze. Laureat wielu grantów krajowych i międzynarodowych. Zajmuje się migracją metali i poszukiwaniem nowych złóż w dotychczas rzadko eksplorowanych obszarach. Jedyny jak dotąd Polak uczestniczący w misjach oceanicznych International Ocean Discovery Program (IODP), obecnie zaangażowany w projekty International Continental Scientific Drilling Program (ICDP) i misję Europejskiej Agencji Kosmicznej ExoMars na Marsa. W CBK PAN pracuje nad instrumentem MIRORES, który pozwoli na poszukiwanie złóż metali na Marsie przy użyciu dalekiej podczerwieni.

🗣️ Justyna Pelc – inżynier, lider grupy Innspace, czyli niewielkiego zespołu pasjonatów kosmosu z różnych miast. Jako Innspace zajmujemy się projektami związanymi z inżynierią kosmiczną. Główne nasze zainteresowania to Mars i loty suborbitalne, co widać w realizowanych projektach. Zwycięzcy Student Aerospace Challenge za projekt kabiny samolotu suborbitalnego, zdobywcy 5. miejsca w konkursie Mars Colony Prize za projekt marsjańskiego miasta, o którym to właśnie opowiemy więcej na wydarzeniu.

🗣️ Natalia Ćwilichowska – inżynier biotechnologii, członek takich zespołów naukowych jak Projekt Scorpio oraz Space is More. Jeden z Twórców bazy marsjańskiej Twardowsky.

17:00 Zakończenie

Sponsorem wydarzenia SpaceHUB „Space 2020” jest firma Integrated Solutions.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *