Czy obrazy satelitarne są potrzebne do zarządzania lasami?

Oto zapis prezentacji „Czy obrazy satelitarne są potrzebne do zarządzania lasami?”, którą wygłosił Kamil Onoszko podczas konferencji SpaceHUB Online – Monitoring Lasów z kosmosu.

Zobrazowania satelitarne (m.in. programu Copernicus i Landsat) w najbliższy latach staną się jednym z najważniejszych źródeł oceny stanu zasobów przyrodniczych (w kontekście zmian klimatycznych) oraz podstawowym wsparciem procesu decyzyjnego w gospodarce leśnej. Ułatwiony dostęp do danych oraz łatwość użytkowania zobrazowań satelitarnych spowoduje, że będzie to technologia powszechnie stosowana przez każdego z zarządców lasów.

Kamil Onoszko – jestem leśnikiem specjalizującym się w zagadnieniach GIS i teledetekcji. Od ponad 10 lat pracuję w Lasach Państwowych. Jestem zatrudniony w Nadleśnictwie Dobrocin jako specjalista służby leśnej ds. urządzania lasu i geomatyki. Dodatkowo prowadzę liczne szkolenia dla leśników jako Regionalny Instruktor GIS na szczeblu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Od lat pasjonuje się teledetekcją satelitarną. Swoje opracowania publikuję w mediach społecznościowych (twitter, fb). Uważam, że powszechny dostęp do obrazów satelitarnych jest bardzo potrzebny do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *