SpaceHUB: Air quality & climate

W październiku łączymy temat jakości powietrza z klimatem, jako, że są to zagadnienia bardzo ze sobą powiązane. Klimat i jego zmiany, to gorący temat. Dane obserwacji Ziemi mogą dać nam wiele wskazówek na temat czegoś tak szalenie dynamicznego i skomplikowanego jak klimat.

Pobierz wejściówkę tutaj.

🌍 Klimatologia satelitarna – czyli jak tworzyć, weryfikować i analizować dane klimatologiczne pozyskane z długich serii danych satelitarnych

🗣️Jędrzej Bojanowski, adiunkt w Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie, specjalista w wykorzystaniu danych satelitarnych do badań zmian klimatu oraz monitoringu wzrostu roślin. Doktor nauk o ziemi Uniwersytetu Twente w Holandii, były pracownik Wspólnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej (Ispra, Włochy) i Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Meteorologii i Klimatologii (MeteoSwiss) w Zurichu. Realizował projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej (Cloud_cci) i EUMETSATu (CM SAF) dotyczące tworzenia satelitarnych danych klimatologicznych o cechach fizycznych chmur i temperaturze powierzchni ziemi. Stypendysta MNiSW dla Wybitnych Młodych Naukowców.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *