SpaceHUB: Inżynieria systemowa w branży kosmicznej

O inżynierii systemowej w kontekście branży kosmicznej mówi się bardzo mało, lub wcale, a szkoda. Zmienimy to na tym SpaceHUBie. Inżynieria systemowa zajmuje się analizą i tworzeniem architektury systemu, weryfikacją spełnienia wymagań przez wytworzony produkt a także zarządzaniem ryzykiem technicznym w projekcie. Dodatkowo inżynierowie systemowi zajmują się także techniczną koordynacją prac multidyscyplinarnych zespołów. Brzmi skomplikowanie i abstrakcyjnie? Trochę tak, ale zaproszeni goście odczarują ten obraz i wyjaśnią wszystko tak, aby każdy mógł to zrozumieć i odkryć dlaczego to jest ważne w branży kosmicznej.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce, ta edycja SpaceHUBa odbędzie się w całości online. 

Nagranie z konferencji

📢 Czym jest inżynieria systemowa i jakie są systemowe wyzwania przy tworzeniu ramion robotycznych?

Czym zajmuje się inżynieria systemowa i inżynier systemowy? Zacznę od wstępu do tematu a następnie przejdę do konkretnych przykładów zastosowania inżynierii systemowej w branży kosmicznej, pokazując to szczególnie dokładnie na przykładzie mojej pracy w PIAP Space przy tworzeniu ramion robotycznych.

👤  Krzysztof Natusiewicz – absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Inżynier systemowy i Kierownik projektów w PIAP Space.

📢  Skąd wiadomo, że urządzenie zadziała w kosmosie?

Opowiemy o idealnym, modelowym cyklu rozwoju produktu według standardów Europejskiej Agencji Kosmicznej: od MDR (Mission Definition Review) do Flight Readiness Review (FRR) albo i dalej, poruszając aspekty inżynierii wymagań, opracowania architektury produktu a także o metodach weryfikacji i walidacji. Odpowiemy napytanie jakie zastosowanie przy rozwoju produktów w przemyśle kosmicznym ma inżynieria systemowa. Wspomnimy też o tych nieidealnych scenariuszach i lessons learned, a także gdzie i po co używać jakże ważnych skrótowców: TBC i TBD.

👤  Alicja Stepaniuk-Szwajewska – od 8 lat zajmuje się tematyką Product Assurance w projektach kosmicznych, obecnie główny inżynier ds. zapewnienia jakości w firmie Astronika

👤 Tomasz Kuciński – kierownik projektu i inżynier ds. mechanizmów w firmie Astronika, członek polskiego oddziału INCOSE.

🌍  SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej Kapitech oraz co-working Brain Embassy.

SpaceHUB: Deorbitacja

  • 31.03.2021
  • 18:00-19:30
  • Online

🎟️ Link do rejestracji:
https://app.evenea.pl/event/spacehub29

„SpaceHUB: Inżynieria systemowa w branży kosmicznej” jest 29 wydarzeniem z serii spotkań SpaceHUB.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *