SpaceHUB: Jak pozyskać finansowanie z Horyzontu Europa?

Program Horyzont Europa jest kontynuacją programu Horyzont 2020, obecnego programu UE w zakresie badań naukowych i innowacji na lata 2014-2020. Horyzont Europa przewidziany jest na lata 2021 – 2027. Jego budżet wynosi ok. 95,5 mld euro. Zachowano w nim elementy poprzedniego programu, takie jak: trzy filary, doskonałość jako centralny aspekt badań i utrzymanie sprawdzonych zasad i procedur dotyczących finansowania w ramach programu Horyzont 2020. Program został jednak udoskonalony, tak aby zmaksymalizować jego oddziaływanie, znaczenie dla społeczeństwa i potencjał w zakresie przełomowych innowacji.

Podczas tego SpaceHUBa eksperci z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – Krajowego Punktu Kontaktowego opowiedzą o tym jak pozyskać finansowanie z Horyzontu Europa ze szczególnym uwzględnieniem projektów z branży kosmicznej, aeronautycznej i morskiej.

Nagranie z konferencji

📢 Wprowadzenie do Horyzontu Europa

Program Horyzont Europa będzie promować doskonałość i zapewniać cenne wsparcie najlepszym naukowcom i innowatorom, stymulując tym samym przemiany systemowe konieczne do zapewnienia, by Europa była ekologiczna, zdrowa i odporna. Piotr Świerczyński podczas swojej prezentacji opowie o strukturze programu, zasadach uczestnictwa, czym się różni od Horyzontu 2020.

📢 Przestrzeń kosmiczna w Horyzoncie Europa

Horyzont Europa będzie również wspierać badania oparte na współpracy w zakresie wyzwań społecznych, przed którymi stoi Europa, oraz wzmacniać potencjał technologiczny i przemysłowy poprzez tematyczne grupy polityk (klastry) dotyczące całego spektrum globalnych wyzwań. Na przykład za sprawą klastrów „Klimat, energia i mobilność” oraz „Technologie cyfrowe, przemysł i przestrzeń kosmiczna” zwiększona zostanie skala badań i innowacji w dziedzinach związanych z klimatem, a przedsiębiorstwa europejskie otrzymają dostęp do potrzebnych im technologii i danych. W tym drugim przypadku nacisk zostanie położony na badania kwantowe, co poprawi pozycję Europy jako lidera w dziedzinie nauki i zwiększy doskonałość w dziedzinie technologii kwantowych.

Piotr Świerczyński podczas swojej prezentacji wprowadzi nas do Europejskiej Polityki Kosmicznej, opowie polskich sukcesach w Horyzoncie 2020 oraz wyjaśni założenia pierwszych konkursów w tym obszarze.

👤 Piotr Świerczyński – od ponad 17 lat zaangażowany w proces implementacji programów ramowych badań i rozwoju technologicznego Unii Europejskiej. Ekspert do Komitetów Programowych Komisji Europejskiej (7PR, Horyzont 2020, Horyzont Europa). Specjalizuje się w obszarach związanych z innowacyjnością, współpracą nauki z biznesem. Od stycznia 2021 Kierownik Sekcji Konkurencyjności Przemysłowej w Dziale Krajowego Punktu Kontaktowego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Bierze aktywny udział w konferencjach krajowych i międzynarodowych, bardzo często w charakterze prelegenta. Ponadto organizuje szkolenia w zakresie przygotowania wniosków projektowych do Programów Ramowych.

📢 Aeronautyka i transport morski (wodny) – pierwsze konkursy w HE

👤  Zbigniew Turek – NCBR KPK – Wieloletni pracownik naukowy w IPPT PAN, gdzie ukończył studia doktoranckie a później pracownik Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych EU tego Instytutu przez ponad 20 lat. Obecnie zatrudniony w Dziale Krajowego Punktu Kontaktowego NCBR. Autor wielu opracowań dotyczących rozwoju transportu w tym strategii dotyczącej rozwoju transportu elektrycznego w Polsce opracowanej w 2010 roku. . Inicjator, organizator i uczestnik licznych spotkań oraz konferencji po nazwą „Kryzys szansą rozwoju motoryzacji i małego lotnictwa w Polsce”. Zbigniew Turek ma duże doświadczenie w pisaniu wniosków badawczych i ich obsłudze zarówno jako partner jak i koordynator.

📢 Jak skorzystać z ESA Business Applications' Direct Negotiation

Europejska Agencja Kosmiczna oferuje finansowanie w formule otwartej – to Ty decydujesz na co chcesz otrzymać dofinansowanie i w jakiej kwocie. Jeśli masz pomysł na technologie wykorzystującą co najmniej jedną z technologii SPACE tj.: komunikację satelitarną, Obserwację Ziemi, Nawigację i/lub hardware i software wykorzystywany do lotów załogowych, To Program ESA Business Applications jest dla Ciebie.

Aby skorzystać z ESA Business Applications' Direct Negotiation musisz wypełnić Activity Pitch Questionnaire (APQ), na podstawie którego ESA oceni czy pomysł jest na tyle innowacyjny, żeby miał szansę na uzyskanie finansowania. Co więcej eksperci ESA wskażą Ci najbardziej odpowiednią ścieżkę finansowania.

👤 Martyna Gatkowska – posiada 12 letnie doświadczenie we wdrażaniu teledetekcji satelitarnej w różnych obszarach wiedzy i gospodarki. W toku swojej kariery pracowała z wieloma firmami reprezentującymi sektory: ubezpieczeń, energetyki odnawialnej, rolnictwa, monitorowania jakości powietrza i nie tylko. Posiada również doświadczenie w budowaniu architektury systemów przeznaczonych dla administracji państwowej, głównie z obszarów monitorowana środowiska i rolnictwa. Jej motto to: „z góry widać więcej” i uwielbia wyzwania, w których musi bronić słuszności tego powiedzenia.

🌍  SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej Kapitech oraz co-working Brain Embassy.

SpaceHUB: Jak pozyskać finansowanie z Horyzontu Europa?

  • 25.05.2021
  • 18:00-19:30
  • Online

🎟️ Link do rejestracji:
https://app.evenea.pl/event/spacehub31

„SpaceHUB: Jak pozyskać finansowanie z Horyzontu Europa?” jest 31 wydarzeniem z serii spotkań SpaceHUB.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *