SpaceHUB: Jak studiować kosmos w Warszawie?

UWAGA! Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce, ta edycja SpaceHUBa odbędzie się w całości online. Zapraszamy do rejestracji.

Jeśli pasjonujesz się lotami w kosmos, astronomią i eksploracją wszechświata, to na pewno w którymś momencie zaświta Ci w głowie takie pytanie – a co by było gdybym zaczął robić ten cały kosmos? Co by było, gdybym poszedł lub poszła na kosmiczny kierunek studiów? Ale czy takie w ogóle istnieją? Dla kogo to studia? Co można się nauczyć i gdzie? Podczas tego SpaceHUBa zajrzymy do warszawskich uczelni i kół naukowych, aby pokazać Ci i zaprezentować wszystkie kosmiczne rzeczy, które tam się dzieją.

📢 „Studiuję astronomię. Co? Gastronomię?!”

Wszyscy interesują się astronomią. Najdrobniejsze wspomnienie tego tematu wzbudza długie dyskusje o największych tajemnicach kosmosu, czy to o czarnych dziurach, ciemnej materii czy o samym Wielkim Wybuchu. Jednakże mało kto wie z czym wiąże się faktyczne studiowanie astronomii i późniejsza praca w tym sektorze. Z problemem ciemnej materii zmagają się całe rzesze naukowców, natomiast o samych studiach i pracy z przyjemnością opowiem Państwu na najbliższym spotkaniu SpaceHUB. 

👤  Stefania Wolf – Studentka astronomii drugiego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie równocześnie pełni funkcję prezesa Koła Naukowego Astronomów. Pracę licencjacką napisała i obroniła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie pracuje w Polskiej Agencji Kosmicznej przy projekcie SSA – Space Situational Awareness.

📢 Jak zostać kosmicznym inżynierem ze SKA?

Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) to koło naukowe na Politechnice Warszawskiej od lat zaangażowane w projekty kosmiczne i wychowywanie kadr sektora kosmicznego w Polsce. To studenci SKA skonstruowali pierwszego i czwartego polskiego sztucznego satelitę – odpowiednio PW-Sat i PW-Sat2. Pracują teraz nad PW-Sat3. Rozwijają także projekty rakietowe, balonowe oraz budują swój łazik marsjański. Członkowie koła opowiedzą o swojej działalności i odpowiedzą na pytania. Prezentacje obędą się w języku polskim i angielskim.

👤 Nezar Sahbon – third year student in the field of Aerospace Engineering – Warsaw University of Technology (Politechnika Warszawska). Roles in SKA: rocket propulsion, rocket analysis and simulations, event coordination.

👤 SKA member – TBA
👤 SKA member – TBA

📢 Jakich kwalifikacji potrzebuje polski sektor kosmiczny?

W prezentacji przedstawimy koncepcję kształcenia kadr sektora kosmicznego i będziemy mówić o tym, dlaczego inżynierom potrzebna jest wiedza o finansach i zarządzaniu, a menadżerom – podstawy technik i technologii satelitarnych. Postaramy się przedstawić perspektywę sektorową, naukową, jak i osób planujących rozwój kariery w sektorze kosmicznym. Będzie też o tym jak to się robi na Koźmińskim, czyli o studiach podyplomowych „Przedsiębiorczość w sektorze kosmicznym”.

👤 Dr hab. Katarzyna Malinowska – Profesor Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert ds. zarządzania ryzykiem i ubezpieczeń, w tym ubezpieczeń kosmicznych. Jej najnowsza książka dotyczy „Ubezpieczeń kosmicznych. Międzynarodowych aspektów prawnych”. Obecnie prowadzi badania nad zarządzaniem ryzykiem i ubezpieczeniami przedsięwzięć w zakresie serwisowania na orbicie. Dyrektor Centrum Studiów Kosmicznych w Akademii Leona Koźmińskiego oraz kierownik studiów podyplomowych „Przedsiębiorczość w przemyśle kosmicznym”.

SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej Kapitech oraz co-working Brain Embassy.

🎟️ Link do rejestracji:
https://app.evenea.pl/event/spacehub22

Ta edycja SpaceHUBa będzie odbędzie się online.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *