SpaceHUB: Mars

Mars! Planeta, która bardzo mocno przykuwa naszą uwagę już od lat. Czy istnieje tam życie? A jeśli nie teraz to może w przeszłości? Jak tam dolecieć, jak wylądować, założyć bazę i przetrwać? Te pytania nie dają nam spokoju.

Jak zwykle na SpaceHUBie, zaprosimy gości, którzy podzielą się praktyczną wiedzą o Marsie. Spojrzymy na Marsa z naukowego i inżynieryjnego punktu widzenia. Więcej szczegółów już wkrótce!

Pobierz wejściówkę tutaj.

📢 „Woda na Marsie: gdzie, ile i jak?” – dr Anna Łosiak

Woda jest najważniejszym zasobem niezbędnym, żeby możliwym stał się podbój kosmosu przez ludzi. Woda nie tylko jest konieczna do podtrzymania naszego życia, produkcji żywności w czasie długotrwałych misji, ale także może służyć jako ochrona przeciwradiacyjna, a nawet być wykorzystywana do produkcji paliwa rakietowego. Jednym z najważniejszych celów przyszłej ludzkiej kolonizacji będzie bez wątpienia Czerwona Planeta. Gdzie na Marsie można znaleźć wodę? Ile jej jest? I jak najlepiej się do niej dobrać?

dr Anna Łosiak – Geolożka planetarna, obecnie pracuje na Uniwersytecie w Exeter w UK badając małe kratery uderzeniowe na Ziemi. Związana z Instytutem Nauk Geologicznych PAN gdzie zajmowała się badaniami powierzchni Marsa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Okropny geek.

📢 „Projekt Eagle, czyli droga do sukcesu w konkursie na projekt ciężkiego lądownika marsjańskiego” – Jakub Nalewaj

Jakub Nalewaj z opowie jak okiem fizyka wygląda lądownik Eagle, czyli projekt wielkogabarytowego lądownika marsjańskiego stworzony przez studentów z Politechniki Wrocławskiej na konkurs Mars Society. Swoją historię rozpocznie od krótkiego opisu konkursu, organizacji pracy członków projektu, następnie pokaże ewolucję koncepcji oraz omówić finalną wersję lądownika z uwzględnieniem wszelkich problemów oraz zastosowanych unikatowych rozwiązań. Warto dodać, że Projekt Eagle zajął drugie miejsce w konkursie Mars Society. Do zwycięzcy zabrakło tylko 1 punktu!

Jakub Nalewaj – studiuje Fizykę Techniczną, ze specjalizacją nano-inżynieria na Politechnice Wrocławskiej, aktualnie jest na drugim roku studiów pierwszego stopnia, od roku jest członkiem Koła Naukowego Off-Road (Projekt Scorpio), a także Studenckiego Koła Naukowego Microsystems Oriented Society (SKN MOS).

📢 „Kret HP3 czyli jak wbić się 5m pod powierzchnię Marsa po raz pierwszy w historii” – Ewelina Ryszawa, Astronika

Z prezentacji dowiemy się jak to się stało, że polska firma zbudowała główną część penetratora sondy NASA InSight, który wbije się 5m pod powierzchnię Marsa oraz o tym jak zbudowany jest sam instrument i po co wbijamy się aż na 5m. Na koniec kilka słów o tym jak wyglądał sam proces budowy i integracji urządzenia i ile pracy trzeba wykonać żeby inżynierowie z NASA zaufali nieznanej wtedy (na początku projektu) firmie z Polski.

Ewelina Ryszawa – inżynier mechanik, absolwentka Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej. Koordynator zespołu mechanicznego w projekcie satelity PW-Sat2 (który znalazł się na orbicie 3 grudnia 2018r). W projekcie Kreta HP3 odpowiedzialna za integrację modelu lotnego oraz współkoordynator projektu. Obecnie zaangażowana w projekt budowy instrumentów do badania plazmy wokół księżyców Jowisza (misja ESA – JUICE).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *