SpaceHUB: Monitoring miast z kosmosu

Dane obserwacji Ziemi możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Na poprzednich SpaceHUBach patrzyliśmy jak możemy wykorzystać je do monitoringu lasówwód a nawet co mówią one nam o pandemii koronawirusa. Podczas tej edycji SpaceHUBa, przyjrzymy się miastom. Co możemy wyczytać z danych satelitarnych, do jakich aspektów miejskiego życia zastosować? Jakie zdjęcia są lepsze – w świetle widzialnym czy radarowe? Czy możemy śledzić przemieszczanie się samochodów? Na te i inne pytania dotyczące wykorzystania danych satelitatnych odpowiemy podczas tego spotkania SpaceHUB.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce, ta edycja SpaceHUBa odbędzie się w całości online.

Nagranie konferencji

📢 Wykorzystanie danych satelitarnych w adaptacji miasta do zmian klimatu

Na podstawie publikacji „Warszawa z Kosmosu” zaprezentuję możliwości wykorzystania zdjęć satelitarnych do analizy powierzchni miasta pod względem ciepła powierzchni, albedo, przepuszczalności powierzchni, trenów zieleni (tzw.: powierzchni biologicznie czynnej), zabudowy. W publikacji pokazano mapy sporządzone na podstawie zdjęć satelitarnych lub ich analizy.

👤 Dr Wojciech Szymalski – ekspert i analityk ochrony środowiska. Autor wielu analiz w zakresie zanieczyszczeń z transportu, emisji gazów cieplarnianych, adaptacji do zmiany klimatu oraz ocen oddziaływania na środowisko. Specjalista w tematyce polityki transportowej i klimatycznej oraz zagadnień związanych z zagospodarowaniem przestrzennym. Doktor Nauk o Ziemi, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (2012). Od 2004 roku pracował w stowarzyszeniu Zielone Mazowsze, gdzie inicjował i prowadził liczne projekty w zakresie zrównoważonego transportu, w latach 2011-2013 pełnił funkcję prezesa tej organizacji. Od 2009 roku pracuje w Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE). Zajmuje się zagadnieniami związanymi z ochroną klimatu: w latach 2010-2014 koordynował projekt LIFE+ „Dobry klimat dla powiatów”, a w latach 2014-2019 projekt LIFE_ADAPTCITY_PL, w ramach którego przygotowano Strategię Adaptacji Warszawy do zmiany klimatu. Od 2015 roku prezes Fundacji InE.

📢  Radarem w miasto

Satelitarne monitorowanie dynamicznie zmieniających się obszarów miejskich wymaga dostępu do danych pozyskiwanych z duża częstotliwością. Satelitarne zobrazowania optyczne które na co dzień spotykasz np. na portalu Google Maps nie zawsze mogą być pozyskane codziennie, ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne w naszej szerokości geograficznej.

Dlatego też firma SATIM rozwija swoje usługi i produkty w oparciu o satelitarne zobrazowania radarowe. Na te zobrazowania, w porównaniu z tradycyjnymi optycznymi zdjęciami satelitarnymi, nie mają wpływu warunki pogodowe ani pora dnia / nocy i mogą one pokrywać Ziemię w 100% przez cały czas.

To właśnie ta cecha sprawia ze dane radarowe są bardzo atrakcyjne. Z wykorzystaniem tej technologii można doskonale monitorować różnego typu przemieszczenia terenu lub infrastruktury znajdującej się np. na terenie dotkniętym mym przez osuwiska, dzielność górniczą lub innym czynnikiem antropogenicznym.

W SATIM opracowaliśmy również oprogramowanie, które może automatycznie analizować obrazy SAR i uzyskiwać przejrzyste informacje o obiektach, takich jak pojazd, budynek, infrastruktura itp. Serdecznie zapraszam na krótką prezentację w której przybliżę Państwu możliwości wykorzystania danych radarowych w przestrzeni miejskiej.

👤   Mateusz Maślanka – Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Rynku SATIM Monitoring Satelitarny Sp. z o.o. – Z powodzeniem wdraża rozwiązania z zakresu wykorzystania satelitarnych danych radarowych. Swoimi kompetencjami wspiera działania dotyczące górnictwa, budownictwa, planowania przestrzennego, zarządzania miastem, modelowania 3D, leśnictwa oraz rolnictwa. Posiada bardzo duże doświadczenie związane z dystrybucją zobrazowań satelitarnych, a także aplikacji do przetwarzania danych LiDAR i GIS oraz wizualizacji kartograficznej. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego o specjalności Systemy Informacji Geograficznej.

🌍  SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej Kapitech oraz co-working Brain Embassy.

SpaceHUB: Monitoring miast z kosmosu

  • 18.11.2020
  • 18:00-19:30
  • Online

🎟️ Link do rejestracji:
https://app.evenea.pl/event/spacehub26

„Monitoring miast z kosmosu” jest 26 wydarzeniem z serii spotkań SpaceHUB.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *