SpaceHUB: Space Architecture

Wracamy po przerwie do organizowania wydarzeń offline. Tym razem spotkamy się w zupełnie nowym miejscu – amfiteatrze na wolnym powietrzu przed wejściem do budynku Brain Embassy na ulicy Konstruktorskiej (nowy adres – więcej szczegółów poniżej).

Tematem tego SpaceHUBa będzie architektura kosmiczna, to względnie nowa i jakże fascynująca dziedzina eksploracji kosmosu. W XXI wieku wracamy do dawnych planów podboju kosmosu. Ludzie w latach 20-tych znów wylądują na Księżycu. I to nie tylko za sprawą NASA i ESA ale także Chińskiej Agencji Kosmicznej. Prywatni wizjonerzy myślą o wyprawie nawet dalej, na Marsa i założeniu tam kolonii. Kiedy polecimy TAM, to oprócz rakiet, które już są budowane, potrzebujemy też gdzie mieszkać. I to nie tylko przetrwać i żyć, ale także wydajnie pracować. Kto nam takie miejsce zaprojektuje jak nie kosmiczny architekt?

SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej Kapitech oraz co-working Brain Embassy.

📢  Zmysły w kosmosie, czyli jak projektować przestrzenie do życia w izolacji aby dało się w nich wytrzymać

Design Synestetyczny i Neuroarchitektura dla wielu brzmią jak hasła z książek science fiction, jednak w mojej codziennej pracy projektowanie oparte o zmysłowy odbiór rzeczywistości i sposób działania mózgu w przestrzeni to podstawa dla tworzenia obiektów ułatwiających życie w izolacji. Habitat kosmiczny, stacja polarna, szpitalna izolatka, a może cela medytacyjna, każde z tych miejsc choć o zupełnie innej funkcji ma służyć użytkownikowi, a moim zadaniem jest to by służyło mu w najlepszy możliwy sposób wspomagając jego funkcjonowanie, a nie je ograniczając. O tym jak działają zmysły i ludzki mózg w przestrzeni również kosmicznej opowiem z wielką radością już na najbliższym SpaceHUBie.

👤  Joanna Jurga – projektantka produktu oraz przestrzeni, innowatorka i wykładowczyni. Specjalistka projektowania dedykowanemu poczuciu bezpieczeństwa w przestrzeni, ze szczególnym uwzględnieniem życia w izolacji. Pasjonatka kosmosu, analogowa astronautka, dwukrotna komandor symulacji misji kosmicznych w Habitacie Lunares.

📢 Najbardziej ekstremalna architektura

Najważniejszym zadaniem architekta jest projektowanie dla ludzi. Projektowanie tak, aby zapewniać schronienie przed warunkami środowiskowymi, dające komfort życia i przestrzeń do pracy. Kosmos jest najbardziej ekstremalnym środowiskiem jakie znamy, a skoro w kosmosie mieszkają i pracują ludzie (i chcemy latać coraz dalej i na coraz dłużej) – projektowanie baz kosmicznych jest tematem właśnie dla architekta! Zobaczcie jak architekci kosmiczni projektują dla naszej przyszłości na Ziemi, jak i poza nią, rozwijając koncepcje projektowe wspierające życie w przestrzeni kosmicznej i załogową eksplorację kosmosu.

👤 Monika Brandić Lipińska – Specjalizuje się w architekturze w środowiskach ekstremalnych, w szczególności architekturze kosmicznej. Pracuje nad wykorzystaniem biologii w architekturze oraz architekturą responsywną, z uwzględnieniem czynnika ludzkiego podczas misji kosmicznych. W ramach doktoratu w Hub for Biotechnology in the Built Environment na Newcastle University, przy współpracy z laboratorium astrobiologii NASA Ames Research Center rozwija projekt skupiający się na wdrażaniu biologii syntetycznej w metodach konstrukcji pozaziemskich.

UWAGA! Przenosimy SpaceHUBa pod nowy adres – Ul. Konstruktorska 11, amfiteatr przed wejściem do Brain Embassy.

🎟️ Link do rejestracji:
https://app.evenea.pl/event/spacehub21/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *