Studenckie eksperymenty kosmiczne

Czy będąc studentem możesz wysłać coś w kosmos, przeprowadzić eksperyment w mikrograwitacji lub stratosferze? Tak! Dzięki programowi Rexus/Bexus, stworzonemu przez Europejską, Niemiecką i Szwedzką Agencję Kosmiczną, studenci mogą wysłać swój eksperyment balonem w stratosferę lub rakietą na granice kosmosu, tak, aby doświadczyć nieważkości. Przyjrzymy się co w kosmos wysłali Polscy studenci: kosmiczną wiertarkę i chwytak, „jeża” oraz „lustro”.

Pobierz wejściówkę tutaj.

📢 Projekt LUSTRO, czyli badanie promieniowania ultrafioletowego za pomocą balonu stratosferycznego

W 2017 roku zespół złożony z członków Studenckiego Koła Astronautycznego dostał się do programu REXUS/BEXUS z nowym projektem Lustro – BEXUS Project (Light and Ultraviolet Strato- and Tropospheric Radiation Observer), którego celem był pomiar rozkładu promieniowania UV na poziomie różnych warstw atmosfery. Pomiary miały stanowić uzupełnieni danych uzyskiwanych z satelitów i obserwacji naziemnych, które mają ograniczone możliwości z racji na zachmurzenie oraz warstwę ozonową. Układ pomiarowy składał się z obracającego się peryskopu z lustrem, które odbijało wiązki promieniowania do wnętrza eksperyment, gdzie znajdowały się fotodiody czułe na promieniowanie UV i widzialne. Wybór padł na projekt balonowy z racji na krótszy czas realizacji, doświadczenie poprzednich członków oraz koncepcji eksperymentu, która wymagała spokojnego i długiego lotu w stratosferze. Projekt udało się zrealizować, jednak nie bez sporych trudności. Udział w projekcie LUSTRO to przeżycie i doświadczenie unikalne w życiu oraz idealna okazja by rozpocząć swoją przygodę z sektorem kosmicznym.

🗣️ Aleksander Masłowski – student Politechniki Warszawskiej i członek Studenckiego Koła Astronautycznego, koordynator projektu LUSTRO podczas kampanii REXUS/BEXUS. Od 2013 roku aktywnie uczestniczył w misjach balonów stratosferycznych oraz brał udział w zawodach University Rover Challenge i European Rover Challenge. Był przewodniczącym koła w 2015 roku.

Dowiedz się więcej o tym kim są nasi prelegenci na podstronie PRELEGENCI.

📢 Projekt HEDGEHOG, czyli jak wysłać jeża w kosmos

Jeśli chcemy wysłać coś (np. jeża) w przestrzeń kosmiczną, trzeba go dobrze przygotować na trudne warunki – w szczególności na drgania i ciepło. W przygotowaniu wygodnego fotela i kombinezonu niezbędne jest dokładne poznanie warunków dynamicznych i termicznych rakiety. Studenci Politechniki Gdańskiej to właśnie badali na rakiecie REXUS25, która w marcu wystartowała z kosmodromu w Kirunie.

🗣️ Adam Dąbrowski – doktorant i asystent w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki Politechniki Gdańskiej zajmujący się dynamiką i termiką procesu wynoszenia w przestrzeń kosmiczną. Lider projektu HEDGEHOG i GDArms, które we współpracy z ESA mają rozwinąć wiedzę na te tematy. Astronom amator, mechatronik i marzyciel.

📢 Eksperyment rakietowy TRACZ czyli testowanie elastycznego chwytaka w mikrograwitacji 

Eksperyment rakietowy TRACZ, to w istocie demonstrator techniczny testujący działanie pneumatycznego chwytaka wykorzystującego zjawisko jammingu, czyli utwardzania granulatu pod wpływem różnicy ciśnień. Omówione zostaną rezultaty osiągnięte podczas ostatniej kampanii lotnej, ale także wyzwania jakie stoją przed takim implementacją takich rozwiązań w warunkach kosmicznych oraz ewolucja samego projektu – od koncepcji do realizacji.

🗣️ Aleksander Gorgolewski – student Politechniki Wrocławskiej i członek zespołu Space is More odpowiedzialnego za architektoniczne projekty kosmiczne takie jak Symulowana Baza Kosmiczna Lunares. Koordynator projektu TRACZ podczas kampanii REXUS 26. Od 2013 roku aktywnie uczestniczył w międzynarodowych konkursach związanych z sektorem kosmicznym. Obecnie inżynier termodynamik we wrocławskiej firmie Scanway.

🗣️Adrianna Graja – mechatronik Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, obecnie doktorantka na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. Głównie mechanik w projekcie TRACZ podczas kampanii REXUS 26. CTO we wrocławskiej firmie Satrevolution.

📢 DREAM – projekt który wkręcił Wrocław w kosmos 

Projekt DREAM to pierwszy polski projekt studencki, który poleciał na skraj kosmosu w rakiecie suborbitalne REXUS udostępnionej przez Europejską Agencję Kosmiczna. Miał na celu zbadanie procesu wiercenia w mikrograwitacji, ale dokonał znacznie więcej – położył kadrowe podwaliny pod wrocławski przemysł kosmiczny. To dzięki doświadczeniom zdobytym w tym projekcie udało się rozpocząć proces budowy satelity w firmie Scanway, ale tez nakłonić innych studentów do udziału w programie REXUS/BEXUS. O tym oraz dlaczego warto grać dobrze w bilard za kołem podbiegunowym opowiedzą uczestnicy projektu DREAM – Jędrzej Kowalewski i Mikołaj Podgórski.

🗣️Jędrzej Kowalewski – Członek zespołu DREAM zajmujący się sprawami podstaw naukowych eksperymentu i metod jego pomiaru. Założyciel i Prezes zarządu firmy Scanway – startupu, skupiającego się na technologiach optycznych i laserowych dla sektora kosmicznego i przemysłu. Były członek zespołu studenckiego BEXUS – FREDE2015, którego celem było zbadanie procesu rozpadów freonów w stratosferze.

🗣️Mikołaj Podgórski – inżynier systemów w projekcie DREAM. Doświadczenie kosmiczne zdobywał w projekcie balonowym, ale zawodowo związany przez wiele lat z energetyką. Aktualnie we wrocławskim Scanway’u zajmuje się organizacja pracy firmy oraz uczestniczy w rozwoju kosmicznej części spółki. Były członek i kierownik zespołu studenckiego BEXUS – FREDE2015, którego celem było zbadanie procesu rozpadów freonów w stratosferze.

1 thought on “Studenckie eksperymenty kosmiczne”

  1. Pingback: Galeria zdjęć – Studenckie eksperymenty kosmiczne – SpaceHUB

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *